روز 6: Unix & Git

در زمینه فناوری، بسیار دشوار است که از کار در یک سیستم‌عامل مانند unix-like اجتناب کنید. دوتا از معروف‌ترین سیستم‌های عامل unix_like، سیستم عامل Linux و macOS هستند. به عنوان یک دانشمند داده، شما باید با کار کردن در محیطی مانند یونیکس و بهره‌بردن از ابزارهای یونیکس راحت باشید. سرور ابری که ما به شما ارائه خواهیم داد، یک سرور Jupyter است که بر روی JupyterHub اجرا می‌شود و یک توزیع لینوکس مبتنی بر Debian را اجرا می‌کند.

در زمان توسعه نرم‌افزار، مهم است که روند تکامل تغییرات پرونده‌هایی که مجموعه کد را تشکیل می‌دهند (کدپایه) را پیگیری کرد. به طور خلاصه، توسعه‌دهندگان نیاز به نرم‌افزار کنترل نسخه دارند. Git، معمول‌ترین نرم‌افزار کنترل نسخه است. با گیت، می‌توانید مدیریت بهتری بر کد خود داشته باشید و کارهایی مانند آزمون آسان نسخه‌های جدید و رد کردن تغییرات را انجام دهید. همچنین در همکاری با دیگران کمک می‌کند.

گام های مهم پیش رو

  1. به یک ترمینال یونیکس دسترسی داشته باشید. اگر macOS یا لینوکس دارید، این مشکل نیست، اما اگر ویندوز دارید، ممکن است مشکل باشد. تا زمانی که به شما سرور ابری ما را ارائه نکرده‌اند، ممکن است خوب باشد که یا “زیرسیستم ویندوز برای لینوکس” یا “Cygwin” را نصب کنید.
  2. آموزش در مورد کار در خط فرمان لینوکس را تکمیل کنید.
  3. Git را نصب کرده و یک حساب کاربری GitHub بسازید؛ اگر اینکار را انجام نداده‌اید. GitHub یک سرویس محبوب است که به شما امکان می‌دهد پروژه‌هایی که با گیت پیگیری می‌شوند را میزبانی کنید. علاوه بر این، GitHub ویژگی‌های دیگری ارائه می دهد که همکاری و توسعه را تسهیل می کنند. GitHub دیگر به کاربران اجازه احراز هویت با گذرواژه برای عملیات گیت را نمی دهد. شما باید با استفاده از کلیدهای SSH احراز هویت کنید.
  4. ده آزمایش اول از این آموزش گیت را تکمیل کنید.
  5. با تکمیل “دنباله معرفی” (Introduction Sequence) در زیر تب “اصلی” و “فشردن و کشیدن – ریموت گیت” در زیر تب “ریموت”(Remote) این آموزش تعقیب و دسته بندی گیت تکمیل نمایید.