روز 2: پیشرفت بیشتر در پایتون

حال که زمانی را صرف یادگیری پایتون کرده‌اید، ادامه دهید و مهارت خود را در این زبان بهبود بخشید. هدف شما در این روز آشنایی با کتابخانه استاندارد گسترده پایتون است و هر گونه نقص دانشی که از روز گذشته برخوردهایی با آن داشته‌اید را تقویت کنید. مشکلی نیست که بیشتر از حد بر روی مطالب دو روز اول وقت صرف کنید. مهم این است که با راحتی در برنامه‌نویسی با پایتون شروع کنید.

منابع

۱. ماژول‌های مهم زیر جزو کتابخانه استاندارد پایتون هستند. خوب است که قبل از شروع برنامه Fellowship با این موارد آشنا شوید.

  • collections: هرچند که با ساختارهای داده داخلی پایتون مانند list، tuple، dict و set می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید، ماژول collections ساختارهای داده ویژه‌ای ارائه می‌دهد که زندگی شما را راحت‌تر می‌کند. برخی از آن‌ها که باید درباره آن‌ها آگاه باشید، counter، namedtuple و defaultdict هستند.
  • itertools: زمانی که نیاز دارید تا به تمام حالات ممکن ترتیب یا ترکیبات برسید و بر آن‌ها حلقه بزنید، این موقعیت‌ها وجود دارد. در حالی که ممکن است قادر به ایجاد آن‌ها به شکل برنامه ریزی شده و ذخیره آنها در یک لیست می باشید، این کار حافظه را ناکارآمد، کند و خطاپذیر می‌کند. به جای این کار، از برخی از ابزارهای ارائه‌شده توسط itertools استفاده کنید. به طور کلی، این ماژول یک مجموعه از حلقه‌گرهای سریع و حافظه‌موثر فراهم می‌کند. چند حلقه‌گری که قابل ذکر هستند، permutations، combinations و product هستند.
  • os، glob و pathlib: ممکن است بخواهید وظایف سیستم عاملی مانند ایجاد و حذف دایرکتوری انجام دهید. ابزارهای موجود در ماژول os به شما کمک خواهند کرد تا کد شما سازگار با سیستم‌عامل‌های مختلف باشد. اگر به دنبال توابعی برای کار با مسیرها هستید، به os.path مراجعه کنید. به عنوان مثال، os.path.join برای هوشمندانه اتصال مسیرها استفاده می‌شود، به عنوان مثال، به درستی از جداکننده دایرکتوری صحیح برای سیستم‌عامل شما استفاده می‌کند. ماژول glob به شما این امکان را می‌دهد که تمام مسیرهای فایلی را که الگوی خاصی را برآورده می‌کنند پیدا کنید. به عنوان مثال، می‌توانید تمام فایل‌های موجود در دایرکتوری “data” که با پسوند .csv خاتمه می‌یابند را با الگوی data/*.csv پیدا کنید. pathlib یک جایگزین برای os.path و glob است. به جای نمایش مسیرها و فایل‌ها به عنوان رشته‌ها، یک کلاس Path ارائه می‌دهد، که روشی مبتنی بر شیء برای کار با مسیرها فراهم می‌کند. به عنوان مثال، با یک شیء Path، به روش‌هایی برای بررسی وجود فایل دسترسی پیدا خواهید کرد و می‌توانید بر روی همه زیردایرکتوری‌ها حلقه بزنید.

گام های پیش رو

  1. با آموزش پایتون یا این آموزش در وب‌سایت رسمی پایتون ادامه دهید.
  2. ارزیابی کنید که در کدام حوزه‌های پایتون کمترین احساس راحتی را دارید. در صورت امکان یک حساب کاربری در HackerRank بسازید، یک پلتفرم برای حل چالش‌های کدنویسی. در بخش پایتون، به دنبال چالش‌هایی بگردید که بر روی حوزه‌هایی که کمترین احساس راحتی را دارید، تمرکز داشته باشند. حتی در HackerRank یک آزمون ارزیابی مهارت‌های پایتون وجود دارد که می‌توانید برای درک بهتر از حوزه‌هایی که نیاز به کار بر روی آنها دارید، آن را انجام دهید.